Вентиляція

HQ-ventilation


Вентиляція

Вентиляція – це комплекс заходів, завдання яких створити сприятливі для здоров’я і самопочуття людини умови повітряного середовища в приміщеннях і на робочих місцях. Система вентиляції приміщення повинна відповідати будівельним нормам, санітарним нормам, задовольняти вимогам до будівельних конструкцій і т. д. Крім того, системи вентиляції здатні підтримувати допустимі метеорологічні параметри в різних приміщеннях. Хороша вентиляція – обов’язкова умова для комфортного проживання або роботи.

Співробітники нашої компанії готові запропонувати Вашій увазі системи вентиляції будь-якої складності від провідних світових виробників (проект – постачання – монтаж – пусконаладка – гарантія – сервіс).


Вентиляція різних приміщень

Вимоги до систем вентиляції можуть бути різними. Вентиляція котеджу або заміського будинку відрізняється від вентиляції міської квартири. Наприклад, для міської квартири важливе хороше очищене зовнішньє повітря, тоді як рівень шуму не так важливий, як для заміського будинку. А для котеджу більше значення має «тиха» система вентиляції. Повітря поза містами чистіше міського, тому до фільтрів не вимагаються такі вимоги, як в умовах «залізних джунглів». Таким чином, краще проектування вентиляції проводити на етапі будівництва будинку.

Будь-яка схема вентиляції повинна передбачати приплив (подачу) зовнішнього повітря і витяжку (видалення) відпрацьованого. Щоб забезпечувався правильний баланс повітря в будинку, приплив і витяжка повинні працювати разом.

Сьогодні існує досить багато типів вентиляційних систем. Їх різноманіття обумовлено характером технологічного процесу, призначенням приміщення. Для зручності створена класифікація вентиляційних систем за такими ознаками:

 • призначенняприпливні і витяжні;
 • зона обслуговуваннямісцеві і загальнообмінні;
 • конструктивне виконанняканальні та безканальні.

Природна вентиляція квартири

Найбільш поширена в житловому будівництві природна вентиляція для квартири або іншого приміщення. Вона не вимагає ніякого обладнання або джерела електроживлення. Рух повітря в приміщенні за умов природної вентиляції відбувається за рахунок:

 • різниці температур зовнішнього (атмосферного) повітря і повітря в приміщенні;
 • різниці тисків повітряного “стовпа” між нижнім рівнем (обслуговуваним приміщенням) і верхнім;
 • рівнемвитяжним пристроєм (дефлектором), встановленим на покрівлі будинку;
 • впливу так званого вітрового тиску.

У будівлях, де спостерігається значний надлишок тепла, повітря всередині завжди тепліше повітря зовні. Повітря зовні важче, тому витісняє з будівлі більш легке тепле повітря. Тоді в приміщенні виникає циркуляція повітря, циркуляції, що створюється вентилятором.

В системах, де відбувається природна вентиляція приміщення, повітря переміщається за рахунок різниці тисків повітряного стовпа. При цьому мінімальний перепад між рівнем забору повітря і викидом його через дефлектор не повинен бути менше 3м. Довжина горизонтальних ділянок повітроводів не повинна перевищувати 3м, а швидкість повітря в них – не більше 1 метра в секунду.

При впливі вітрового тиску на звернених до вітру сторонах будівлі утворюється підвищений тиск, а на підвітряних сторонах і на покрівлі утворюється понижений. У разі якщо огорожі будівлі мають прорізи, то з навітряного боку повітря надходить в приміщення, а з підвітряної – виходить з нього. Швидкість руху повітря при цьому буде залежати від швидкості вітру і від виникаючої різниці тиску всередині і зовні приміщення.

Природна вентиляція для квартири або іншого приміщення проста, така вентиляція, проектування якої є нескладним, не потребує електроенергії або обладнання, але ефективність даної системи залежить від різних факторів. Це і температура повітря, напрям і швидкість вітру. Крім того, природна вентиляція приміщення часом не дозволяє вирішувати ряд завдань у сфері ефективного провітрювання.

natural-ventilation


Механічна вентиляція приміщення

У механічній вентиляції приміщення використовують різне обладнання, яке змушує повітря переміщатися. Це різноманітні вентилятори, електродвигуни, повітронагрівачі та інші прилади. Завдяки такому обладнанню системи механічної вентиляції можуть подавати і видаляти повітря незалежно від умов навколишнього повітряного середовища. Також при необхідності повітря можна нагріти, очистити або зволожити, що неможливо при використанні природної вентиляції. Щоб створити максимально комфортні умови, вентиляція для квартири або вентиляція котеджу часто суміщає в собі два типи одночасно – природний і механічний.

Якщо на об’єкті потрібно вентиляція, проектування її відбувається в кожному конкретному випадку і залежить від самого об’єкта, його призначення і місця розташування.

mechanical-ventilation


Припливна вентиляція

Припливна вентиляція служить для подачі свіжого зовнішнього повітря з вулиці в приміщення замість витяжного. При необхідності припливне повітря піддається додатковій обробці, наприклад, очищенню, нагріванню, зволоженню і т.д.

forced-ventilation


Витяжна вентиляція

Витяжна система вентиляції служить для видалення з приміщення забрудненого або нагрітого відпрацьованого повітря. Такий тип вентиляції необхідний для тих приміщень, повітря яких не повинено потрапляти в сусідні приміщення. Це можуть бути хімічні лабораторії, санвузли, склади, підприємства громадського харчування, будинки.

Найчастіше витяжну і припливну систему вентиляції комбінують, так як без припливної вентиляції витяжна вважається малоефективною. Але при необхідності може встановлюватися тільки припливна або тільки витяжна вентиляція приміщення. Обидві системи вентиляції можуть встановлюватися як для всього приміщення (системи загального обміну), так і для окремого робочого місця (місцева).

При обсязі витяжного повітря, що перевищує обсяг припливного, можуть з’явитися негативні наслідки у вигляді протягів, холоду і т.д. Витяжна вентиляція здатна забирати нагріте або забруднене повітря у розрахункових кількостях і з визначених місць. При необхідності це повітря очищається від різних домішок, попадання яких в атмосферу небажано або заборонено.

exhaust-ventilation


Місцева вентиляція

Місцева вентиляція приміщення призначена для подачі повітря на певні місця допомогою припливної вентиляції, забруднене або нагріте повітря при цьому видаляють з допомогою місцевої витяжної вентиляції. Найчастіше такий тип вентиляції використовується в цехах і на виробництві. Місцева вентиляція для квартири застосовується вкрай рідко. У разі якщо у житловому приміщенні його частина використовується як робоче місце з викидом різних речовин чи нагріванням повітря, то місцева вентиляція котеджу або іншого житлового приміщення необхідна.

local-ventilation


Місцева припливна вентиляція

Місцева припливна вентиляція встановлюється при відкритих виробничих процесах, що характеризуються виділенням шкідливих речовин, в тому випадку, якщо місцеву витяжну вентиляцію встановити немає можливості, або на додаток до неї. До місцевої припливної вентиляції відносяться:

 • Повітряні душі. Вони являють собою приплив повітря, який характеризується підвищеною швидкістю. Повітряний душ повинен подавати чисте повітря до робочих місць. При цьому його функція – знизити температуру навколишнього повітря в зоні робочого місця, обдувати працівників виробництва, які в цей час піддаються підвищеному тепловому опроміненню.
 • Повітряні оазиси. Огороджені спеціальними рухомими перегородками (висота 2-2,5 м) ділянки приміщень, в які надходить повітря із зниженою температурою.
 • Повітряні завіси. Спеціальні конструкції, що створюють повітряні перегородки або змінюють напрямок повітря біля печей, біля воріт і інших об’єктів. Така вентиляция, проектування якої здійснюється окремо, вимагає менше витрат, ніж загальнообмінна.

Місцева витяжна вентиляція

У разі якщо місця з шкідливими виділеннями в приміщенні локалізовані, і поширення їх можна запобігти, застосовують місцеву витяжну вентиляцію. Така вентиляція використовується і в житлових приміщеннях. Простим прикладом системи вентиляція служить для квартири або вентиляція котеджу на кухні – витяжка.

Місцева витяжна вентиляція приміщення зі шкідливими виділеннями дуже важлива, так як забезпечує відведення газів, диму, пилу і виділяється від приладів тепла. Для видалення таких речовин застосовують місцеві відсоси – укриття у вигляді шаф, парасолі, бортові відсмоктувачі та інші прилади.

Такі відсмоктувачі повинні відповідати основним вимогам, таким як:

 • місце утворення шкідливих виділень по можливості має бути повністю вкрите;
 • конструкція місцевого відсмоктування повинна бути такою, щоб відсмоктування не заважав нормальній роботі і не знижував продуктивність праці;
 • шкідливі виділення необхідно видаляти від місця їх виникнення у напрямі їх природного руху (гарячі гази і пари треба прибирати вгору, холодні важкі гази та пил – вниз).

Конструкції місцевих відсмоктувачів умовно поділяються на кілька груп:

 • напіввідкриті відсмоктувачі (витяжні шафи, парасолі). Обсяги повітря визначаються розрахунком;
 • відкритого типу (бортові відсмоктувачі). Відведення шкідливих виділень досягається лише при великих обсягах відсмоктуваного повітря.

Основні елементи такої системи – це місцеві відсмоктувачі, укриття, витяжна мережа повітроводів, вентилятор відцентрового або осьового типу, витяжна шахта.

Повітря, що видаляється з цеху місцевою витяжною вентиляцією, повинно бути попередньо очищене від пилу, перед викидом в атмосферу. Чим більше ступінь очищення повітря від пилу потрібно на виробництві, тим складніше вентиляція, проектування також ускладнюється. Для високої степені очищення, встановлюють декілька фільтрів-пиловловлювачів (зазвичай два-три).

Місцева витяжна вентиляція є дуже ефективною, оскільки видаляє шкідливі речовини відразу під час їх виділення, при цьому вони не встигають поширитися по всьому приміщенню.

Але такі системи вентиляції не можуть вирішити всі завдання, поставлені перед вентиляцією. У разі якщо виділення в приміщенні поширені на значній території, що така система не здатна локалізувати всі шкідливі речовини, що виділяються на виробництві. Те ж саме відбувається і в разі діяльності на всій площі підприємства, або ж при роботі з шкідливими виділеннями, пов’язаними з переміщенням. У таких випадках доцільно застосування загальнообмінну систему вентиляції. Припливні і витяжні системи здійснюють вентиляцію всього приміщення або більшої його частини.

local-forced-ventilation


Загальнообмінна припливна вентиляція

Для асиміляції надлишків тепла або вологи, для позбавлення залишків парів і газів, не видалених місцевої та загальнообмінної витяжної вентиляцією, а також для вільного дихання людини в зоні роботи використовується загальнообмінна притікальна вентиляція приміщення.

При нестачі тепла загальнообмінну припливну вентиляцію влаштовують з механічним спонуканням або з підігрівом всього припливного повітря. Зазвичай перед подачею повітря очищають від пилу. Коли шкідливі виділення надходять у повітря виробництва або цеху, кількість припливного повітря повинна компенсувати і витяжну загальнообмінну вентиляцію.

Загальнообмінна витяжна вентиляція

Загальнообмінна витяжна система вентиляції – це установка, яка має рівномірно видаляти повітря з вентильованого приміщення та здійснювати загальний повітрообмін. Простим прикладом такої вентиляції може бути окремий вентилятор з електродвигуном, що встановлюється у вікні або в стіні. Підходить така вентиляція для квартири, офісу. Також таким способом можлива вентиляція котеджу, заміського будинку. Більш складні установки загальнообмінної витяжної вентиляції використовуються в цехах та промислових будівлях, де виникають шкідливі виділення. У цьому випадку витяжні повітроводи прокладаються по підлозі цеху або виконуються у вигляді замаскованих каналів. Коли на підприємстві необхідна загальнообмінна витяжна вентиляція, проектування буде виконуватися з урахуванням відповідних характеристик приміщення.

Якщо довжина витяжного повітропроводу перевищує 30-40м, і відповідно, втрати тиску в мережі складають більше 30-40 кг/м2, то замість осьового вентилятора, встановлюється вентилятор відцентрового типу.

Якщо у промисловій будівлі виникають шкідливі виділення різного характеру, наприклад: теплота, волога, пар, пил та інші, які надходять у приміщення розосереджено, то, як правило, обійтися однією системою вентиляції, наприклад: місцевою або загальнообмінною, не вдається. У таких приміщеннях застосовують загальнообмінні витяжні системи, які видаляють шкідливі речовини з повітря.


Канальна та безканальна вентиляція

Вентиляційна система може бути канальною і безканальною. Безканальна система не має повітроводів. Повітрообмін відбувається через вікна, кватирки й інші отвори в стінах.

local-forced-ventilation-alone

Це проста і дешева, але менш ефективна система, у порівнянні з канальною системою, яка передбачає наявність спеціальних каналів, через які повітря передається в певні місця. Обидві ці системи можуть використовуватися як вентиляція для квартири, вентиляція для котеджу, для промислових підприємств.

duct-project-ventduct-vent